27G1918

-wspaniały rocznik-

Zwierzę kontrowersyjne

bengalski kot cena https://patatajek.pl/kategorie/60-pasze-i-suplementy

Patrząc na urocze koty aż ciężko uwierzyć, że historia doświadczyła te zwierzęta tak mocno. Zdaniem niektórych badaczy tematu, koty są najbardziej znienawidzonym zwierzęciem w dziejach ludzkości, co mocno kontrastuje ze statusem jaki posiadają dzisiaj. Jeśli cofniemy się kilka wieków wstecz, do czasów średniowiecza, zrozumiemy, na czym polegał ciężar kociej doli. Zwierzęta ta postrzegano jako przeklęte, posądzono je o to, że są atrybutem czarownic, z którymi walczyła zabobonna ludność europejskich państw. Koty palono na stosie, topiono i torturowano.

www.nachwasty.com.pl

W najgorszym położeniu były kociaki o czarnym futrze. Taki kot z miejsca stawał się w oczach tłuszczy ucieleśnieniem zła i wysłannikiem szatana. Jakże ta średniowieczna niedorzeczność kontrastuje z pozycją jaką koty posiadały chociażby w starożytnym Egipcie. Tam były one uważane za zwierzęta święte, a jeśli kot okazywał człowiekowi sympatię było to postrzegane jako wielka łaska bogów. Kult kotów poszedł tak daleko, że mumifikowano je jak faraonów.

Dziś możemy się cieszyć kotami, które żyją blisko nas. Niektórzy na własny użytek otaczają je kultem niemalże na wzór egipski, ponieważ zwierzaki te cieszą się ogromną popularnością i dysponują prężną, międzynarodową społecznością zwolenników. W niektórych kulturach mają też status zwierząt wyjątkowych i szlachetnych. Na przykład w krajach islamu, gdzie psa postrzega się jako zwierzę nieczyste, koty są traktowane z wielką estymą. Widać to choćby na przykładzie tureckich miast, gdzie wolnożyjące koty są przez wszystkich dokarmiane.