27G1918

-wspaniały rocznik-

Soczewki kontaktowe

szczepienia http://eretina.pl/choroby-powierzchni-oka/

Soczewki kontaktowe to niewielkie dyski, które umieszcza się na rogówce oka. Służą one w głównej mierze do korygowania wad wzroku, ale mogą też być stosowane w formie opatrunków, lub w celach kosmetycznych.

Na rynku istnieje bardzo wiele soczewek kontaktowych, które różnią się nie tylko materiałem z jakiego są wykonane, ale także właściwościami jakie posiadają. Ze względu na materiał, z którego są wykonane oraz ich właściwości, soczewki można podzielić na miękkie soczewki kontaktowe, twarde soczewki kontaktowe oraz sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe.

Za ich pomocą można skorygować takie wady wzroku jak astygmatyzm, starczowzroczność, nadwzroczność oraz krótkowzroczność. Dzieląc je na podstawie wad, które korygują można wyróżnić soczewki sferyczne, toryczne, multifokalne oraz kosmetyczne, zwane inaczej kolorowymi.

Za pomocą tych ostatnich możliwe jest zmienienie koloru oczu. Ten rodzaj soczewek produkowany jest z myślą o osobach niezmagających się z żadną wada wzroku.

https://www.formeds.com.pl/cat/102/Trawienie-i-praca-jelit

Soczewki, błędnie nazywane szkłami kontaktowymi, są bardzo popularne, chociażby ze względu na wyższą estetykę niż tradycyjne okulary. Należy jednak pamiętać o właściwej pielęgnacji soczewek oraz wymienianiu ich w odpowiednim czasie.