27G1918

-wspaniały rocznik-

Rioja

https://www.opakowaniaok.pl/71-dieta-pudelkowa

Rioja jest regionem w Hiszpanii słynącym z produkcji wina. Mówi się, że to właśnie tam mieszczą się najlepsze winnice na świecie. Historia winiarstwa na tym terenie ma już kilkaset lat, a pierwsze wina powstały tam już w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Wino już od samego początku było popularnym napojem w Rioji.

Pili je zarówno mnisi jak i zwyczajna ludność. Trunek był ten bardzo smaczny i szybko stał się popularny poza granicami miasta, a z biegiem czasu także i w całej Hiszpanii. W wieku XVI wino z Rioji było już znane niemal w całej Europie. Rioja przez stulecia była potęgą winiarską Hiszpanii.

Jednak w latach 80. XX wieku zaczęło w kraju powstawać coraz więcej konkurencyjnych winnic. Jednak mimo tego, że obecnie na terenie niemal całej Hiszpanii działają winnice to Rioja wciąż jest tym regionem, który na całym świecie zdobywa największe uznanie jeżeli chodzi o produkcję wina. Winnice w Rioja rozciągają się na obszarze ponad 130 kilometrów.

Wina z regionu Rioja zostały docenione na całym świecie. Tamtejsze winnice otrzymały m.in. certyfikat jakości Denominacion de Origen.

Zostały także nagrodzone Denominacion de Origen Calificada. Wina jakie powstają w tym regionie są bardzo zróżnicowane, dlatego też wyróżnia się kilka oddzielnych obszarów, na których produkuje się wina różnego typu. W Rioja Alta powstają wina wytrawne, bardzo kwaśne. Rioja Alayesa to miejsce, w którym produkowane są wina aromatyczne, o dosyć wysokim stężeniu alkoholu.

W Rioja Baja produkuje się natomiast wina słodkie.