27G1918

-wspaniały rocznik-

Jak dobrać wino do sera?

Wśród smakoszy i krytyków kulinarnych istnieją dosyć jasne zasady określające, w jaki sposób należy uzupełnić dany posiłek za pomocą odpowiedniego gatunku wina. Tylko niesamowicie wyrafinowane kubki smakowe pozwolą doskonale zrozumieć skomplikowany proces tego doboru, który może wydawać się dziwny z punktu widzenia przeciętnego człowieka. Aby ułatwić życie laikom, istnieją jednak poradniki sugerujące, jaki gatunek wina najlepiej skomponuje się z wybrana serową przekąską. Z wykwintną przystawką najczęściej kojarzą nam się sery pleśniowe – przez jednych uwielbiane, a przez innych nienawidzone.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że wspaniale komponują się z winnymi trunkami, jeśli tylko wiemy, jak je zestawiać. Wyraziste w smaku i zapachu sery, które mogą poszczycić się niebieską pleśnią, najlepiej jest serwować w towarzystwie win deserowych, czyli słodkich i półsłodkich. W przypadku dość popularnych w Polsce serów typu Lazur, również doskonale sprawdzi się białe, słodkie wino. Deserowy smak świetnie sprawdzi się także w duecie z serami owczymi, czyli, między innymi, z popularnym na południu naszego kraju oscypkiem.

Wielu smakoszy chętnie sięga również po miękkie sery, pokryte białą pleśnią. Eksperci zalecają, by podkreślać ich smak za pomocą. bąbelków. By zachwycić gości przekąską z sera brie, podaj go w towarzystwie wina musującego lub szampana.

Równie popularne sery typu Camembert warto serwować z winami wytwarzanymi na bazie cydru – wówczas ser zyska niespotykany, owocowo-kwiatowy aromat. Miękki ser feta dobrze jest połączyć ze stosunkowo młodym trunkiem o owocowym bukiecie.